🎥 Se opptak – Digital panel om Venezuela, fredsprisen og fredsaktivistenes perspektiver pÃ¥ YouTube!

Hvordan kan en fredspris påvirke den politiske og sikkerhetsmessige situasjonen i et land som Venezuela? Hvilken rolle spiller internasjonale narrativer, sivilsamfunn og ikke-voldelig fredsarbeid i en stadig mer polarisert verden?

8. desember 2025 inviterte Norges Fredslag, Internasjonal kvinneliga for fred og frihet, Bestemødre for Fred og Antikrigsinitiativet til en digital panelsamtale om Venezuela, fredsprisen og fredsarbeid sett fra et ikke-voldelig perspektiv.

Arrangementet samlet fredsaktivister, forskere og fagpersoner med lang erfaring fra Latin-Amerika og Venezuela. Blant innlederne var:

  • Gabriel Aguirre, styremedlem i International Peace Bureau og Latin-Amerika-ansvarlig i World BEYOND War
  • Vegard Bye
  • Ronald Mayora Synnes
  • Wenche Iren Hauge

Samtalen løftet fram perspektiver som i liten grad fikk plass i Nobelinstituttets offisielle program. Arrangementet ble derfor en viktig arena for å synliggjøre fredsaktivisters stemmer og bidra med alternative analyser og refleksjoner rundt situasjonen i Venezuela.

Panelsamtalen ble strømmet live med simultantolking mellom norsk og spansk, og åpnet for spørsmål og refleksjon fra deltakerne.

🎥 Opptak fra arrangementet kan nå sees på YouTube her